O co chodzi?

SłowiańsKości to podcast o wszystkim, co słowiańskie. A co jest słowiańskie? Sprawdź w pierwszym odcinku!

fot. Marek Adamczyk

Ideą SłowiańsKości jest popularyzacja wiedzy na temat szeroko pojętej słowiańszczyzny. W podcaście poruszam tematy z historycznym rozumieniem tego określenia, ale sięgam też do popkultury i do współczesnego rozumienia słowiańskości. Swoje wywody popieram źródłami, dlatego znajdziesz tu listy publikacji, do których warto zajrzeć, by samodzielnie pogłębiać temat. W podcaście usłyszysz też głosy specjalistów i specjalistek w zakresie słowiańszczyzny. Są to naukowcy i naukowczynie, pisarze i pisarki, rekonstruktorzy i rekonstruktorki. Razem będziemy dzielić się naszą wiedzą.

A kimże jestem ja, by mówić, co jest słowiańskie?

Interesuję się szeroko pojętą słowiańszczyzną od paru ładnych lat. Jeżdżę na konwenty i festiwale, gdzie opowiadam o wpływie polskiego folkloru na popkulturę. Nawet magisterkę o tym napisałam: o postaciach demonicznych w polskich piosenkach folkowych. Obecnie walczę z doktoratem o jednym z polskich zespołów wykorzystujących elementy ludowe. Słowiańszczyzną interesuję się zatem także z naukowego punktu widzenia. Szczególnie zaś tym, jak jest odbierana współcześnie i co właściwie rozumiemy dzisiaj pod tym pojęciem.

A poza tym czytam namiętnie słowiańską fantastykę (nawet gdy jest bardzo zła). Słucham polskiego folku. Bywam na imprezach rekonstrukcyjnych i marzę, że kiedyś będę słowiańską wojowniczką z tarczą i toporem.

Słowiańskości w mediach

Słowiańskości w Pytaniu na Śniadanie

Dobre Wiadomość o modzie na słowiańskość

O modzie na słowiańskość dla czasopisma Zwierciadło

O początkach zainteresowania słowiańszczyzną (wraz z innymi słowiańskimi twórczyniami) dla Bewildered Slavica

O słowiańszczyźnie, folklorze i feminizmie w Radiu Luz

O popularyzowaniu wiedzy i pomysłach na przyszłość w wywiadzie dla Bewildered Slavica