Czym są Słowiańskości?

Słowiańskości to podcast o wszystkim, co słowiańskie. A co jest słowiańskie? Sprawdź w pierwszym odcinku!

Ideą Słowiańskości jest popularyzacja wiedzy na temat szeroko pojętej słowiańszczyzny. W podcaście poruszam tematy z historycznym rozumieniem tego określenia, ale sięgam też do popkultury i do współczesnego rozumienia słowiańskości. Swoje wywody popieram źródłami, dlatego znajdziesz tu listy publikacji, do których warto zajrzeć, by samodzielnie pogłębiać temat. W podcaście usłyszysz też głosy specjalistów i specjalistek w zakresie słowiańszczyzny. Są to naukowcy i naukowczynie, pisarze i pisarki, rekonstruktorzy i rekonstruktorki. Razem będziemy dzielić się naszą wiedzą.

Natalia Kościńska, twórczyni Słowiańskości:

Polonistka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, członkini Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie upowszechniania kultury.

Napisała pracę magisterską o postaciach demonicznych w polskim folku. Szczególnie interesuje ją sposób przekształcania tradycji i współczesne, popkulturowe wykorzystywanie dziedzictwa, w tym folkloru.

Jest autorką lub współautorką  scenariuszy gier inspirowanych lokalnymi historiami i dziedzictwem kulturowym Polski, np. „Ścieżki czarownic” na podstawie badań prof. W.E. Peuckerta, „Przebudzenie stolemów” o demonologii kaszubskiej czy „Gdzie Licho nie może…” o zwyczajach i obrzędach dawnych Słowian. Wygłasza prelekcje m.in. na Dniach Fantastyki we Wrocławiu, Polconie, Horror Day czy Festiwalu Mitologii Słowiańskiej, prowadzi warsztaty dla dzieci, uczy studentów i szkoli kadry kultury w ramach współpracy z Fundacją Good Culture. Czyta słowiańską fantastykę, słucha polskiego folku, bywa na imprezach rekonstrukcyjnych.

W wolnych chwilach szydełkuje, zdobywa Koronę Gór Polskich i ogląda filmy sci-fi. Marzy o własnym wczesnośredniowiecznym toporze.

Słowiańskości w mediach

O słowiańskości w modzie dla magazynu Kraft

O magii ludowej i zabobonach w Pytaniu na Śniadanie

O powrocie do korzeni w Pytaniu na Śniadanie

O modzie na słowiańskość dla czasopisma Zwierciadło

O początkach zainteresowania słowiańszczyzną (wraz z innymi słowiańskimi twórczyniami) dla Bewildered Slavica

O słowiańszczyźnie, folklorze i feminizmie w Radiu Luz

O popularyzowaniu wiedzy i pomysłach na przyszłość w wywiadzie dla Bewildered Slavica